Nawigacja

Biblioteka

Imprezy czytelnicze

Rok szkolny 2022/2023

  1. II edycja Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”. Głównym celem akcji była promocja literatury i czytelnictwa, poszerzenie wiedzy na temat serca i zdrowego trybu życia, jak i rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych.
  2. Noc bibliotek „To się musi powieść”. W ramach akcji uczniowie wzięli udział w projekcji familijnego filmu przygodowego „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”. Następnie wszyscy zostali podzieleni na 4 grupy, które kolejno rozwiązywały zagadki w ramach gry "Tajna Misja" - "Szkolenie na tajnego agenta", "Tajemnica skradzionego obrazu". Na koniec uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek oraz wykonali pamiątkowe zdjęcia.
  3. Bookcrossing „Uwolnij książki, dziel się z innymi”
  4. „Przerwa na czytanie” – III Międzynarodowa Edycja VII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na przerwie. Uczniowie i pracownicy na przerwach międzylekcyjnych czytali swoje książki, promując ideę czytelnictwa. Zgodnie z hasłem "Cała Polska czyta dzieciom", w oddziałach przedszkolnych i klasie 1, stworzyliśmy strefy czytania, gdzie czytajacymi byli uczniowie ze starszych klas i wychowawcy.
  5. Dzień postaci z bajek – impreza szkolna oraz teatrzyk kamishibai i wyprawka czytelnicza dla dzieci z oddziałów przedszkolnych
  6. Międzynarodowy Dzień Teatru - Dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały i obejrzały w teatrzyku kamishibai "Brzydkie kaczątko", a uczniowie klas 1-3 "Słowika". Następnie odbyły się rozmowy dotyczące przedstawienia, a później wspólne kolorowanie.
  7. Światowy Dzień Poezji - czytanie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Wisławy Szymborskiej.
  8. Baśniowe poranki – cykliczne spotkania, na których były czytane najpiękniejsze baśnie H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta i Braci Grimm
  9. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Turniej wiedzy o baśniach „W baśniowym świecie”
  10. Tydzień Bibliotek:
  • Dzień Bibliotekarza - kartka dla Bibliotekarza
  • "Podaruj książkę Bibliotece Szkolnej"
  • Moja zakładka do książki – warsztaty
  • Ukryte tytuły - zabawa czytelnicza
  • Lekturowi czytelnicy - zabawa z lekturami
  • Warto czytać - pomysł na hasło promujące czytelnictwo

 

Narodowe Czytanie 2022


 

  15.09.2022 roku Szkoła Podstawowa im. Ks.Kan. Władysława Skierkowskiego w Bogurzynie wzięła udział w 11. odsłonie akcji "Narodowego Czytania", podczas której uczniowie klasy piątej i szóstej, pod czujnym okiem Pani Katarzyny Przybyłowskiej, przedstawili interpretację następujących "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza: "Powrót taty" "Rękawiczka" "Pani Twardowska". Uważnymi sluchaczami byli uczniowie klas III-VI wraz z nauczycielami i Panią Dyrektor. Na koniec czytający otrzymali pamiątkowe podziękowania. Zapraszamy do wspólnego czytania w przyszłym roku, gdzie wspólnie będziemy pochylać się nad lekturą Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

 

 

 

 

 

 

KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI 2022r.


 

   Dnia 29 kwietnia 2022r. roku w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu na najładniejszą zakładkę do książki.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Adrianna Przedborska kl. I

II miejsce - Michalina Przybyłowska kl. III

III miejsce - Alicja Lemanek kl. II

   Wyróżnienie otrzymali: Zuzanna Krysiak kl. V, Bartosz Dworznicki kl. V, Lena Jaskólska kl. III, Amelia Więckowska kl. II, Kornelia Krysiak kl. I. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

 Gratulujemy!

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 2022r.


 

   Dnia 28 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.  Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I – VI  wysłuchali wierszy i piosenek o książce i bibliotece. Program słowno – muzyczny propagujący czytelnictwo przygotowali uczniowie z klas I – V pod kierunkiem p. I. Serafin.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2022r.


 

   Dnia 10.03.2022r. pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Podczas uroczystości uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki oraz wykazywali się znajomością alfabetu. Razem z uczniami kl. II i III recytowali wiersze o książkach i śpiewali piosenki. Złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i korzystać z ich mądrości. Tego dnia po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli książki.

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2021r.


   Od 2001 roku 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. W ramach tej akcji zorganizowano w naszej szkole głośne czytanie.

  Uczniowie klasy IV mieli możliwość wysłuchania fragmentu książki Barbary Gawryluk pt. "Dżok. Legenda o psiej wierności". Zaś uczniowie klasy VI czytali dwa rozdziały z książki Anny Onichimowskiej pt."Daleki rejs", a uczniom klasy V odczytano fragment książki Grzegorza Kasdepke pt."Mity dla dzieci".

   Po wysłuchaniu odczytanych fragmentów uczniowie wskazali wiele korzyści wynikających z czytania książek. Rozwiązywali również krzyżówki dotyczące czytelnictwa.

   Młodszym uczniom przeczytano fragment książki Grzegorza Kasdepke pt."Niesforny alfabet" (kl. I), "Bodzio i Pulpet" (kl. III) oraz Lucyny Krzemienieckiej pt." Z przygód krasnala Hałabały" (kl. II).

 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE 2021r.


   22 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży - p. Grzegorzem Kasdepke.

 

 

ŚWIĘTO KSIĄŻEK 2021r.


   12 maja 2021 r. odbyły się w bibliotece szkolnej zajęcia warsztatowe w grupach wiekowych. Uczniowie z klasy II wykonali książeczki pt. „Kolorowy rok”. Natomiast uczniowie klasy III przygotowali kolorowe zakładki do książek. Dzieci z klasy I wykonali ciekawe ilustracje do ulubionej lektury, a najmłodsi uczestniczy spotkania po wysłuchaniu książki Wiesława Drabika pt. „Papużka Mateuszka” kolorowali papugi.

 

REMONT BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 2021r.


  Po remoncie nasza biblioteka zyskała nowoczesny wygląd.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2021r.


  Dnia 11 marca 2021 roku uczniowie klasy I zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2020r.


  W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w dniach 8 – 30 września 2020 roku odbyły się w klasach spotkania czytelnicze.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2020r.


  20 stycznia 2020 roku uczniowie klasy I celująco zdali egzamin ze znajomości alfabetu, bajek oraz nazw związanych z biblioteką. Następnie razem z uczniami klas IV - VI wzięli udział w programie artystycznym zachęcającym do czytania książek. Po ceremonii pasowania i złożeniu przyrzeczenia po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli książki.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 2019r.


  Dnia 30 września 2019 r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Zaproszone osoby: p. Marlena Watemborska  - dyrektor Domów Dziecka w Kowalewie i p. Anna Wtulich – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiśniewie, czytały dzieciom z oddziału przedszkolnego  i uczniom kl. I – III wybrane fragmenty książek dla dzieci. Chętni uczniowie z klas IV – VI głośno czytali swoim koleżankom i kolegom fragmenty lektur szkolnych.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH 2019r.


  Dnia 26 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza dla dzieci z oddziału przedszkolnego  i uczniów klas I – III pt. ”Brzechwolandia”. 

 

 

 POWIATOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY "Przewodnik po historii"


 

   Dnia 19 października 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Fotograficznego pod hasłem: „Przewodnik po historii”. Na spotkanie zaproszono dwóch uczniów z naszej szkoły. Laureaci konkursu otrzymali od organizatorów dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

 

Laureaci konkursu:

I miejsce – Miłosz Wronko kl. VI

III miejsce – Dominik Lis kl. V

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA


   

     Dnia 1 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego z wychowawcami.
Z dużym zainteresowaniem publiczność słuchała wybranych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, czytanych przez zaproszonych gości oraz ucznia klasy VI. Po wysłuchaniu czytanego tekstu uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące treści. W nagrodę za poprawne odpowiedzi otrzymali zakładki do książek.

 

 SPOTKANIE AUTORSKIE Z ARKADIUSZEM NIEMIRSKIM


   Dnia 16 maja 2017r. w naszej szkole gościliśmy Arkadiusza Niemirskiego – autora książek dla młodzieży, kontynuatora cyklu powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i …”. W interesującym spotkaniu z pisarzem wzięli udział uczniowie starszych klas ze szkół podstawowych w Głużku, Wiśniewie, Starych Kosinach i Bogurzynie wraz z opiekunami. Publiczność obejrzała także program słowno – muzyczny promujący czytelnictwo, przygotowany przez uczniów klas I – VI ze Szkoły Podstawowej w Bogurzynie.

Współorganizatorem imprezy czytelniczej była Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniewie.

 

 SPOTKANIE AUTORSKIE Z WIESŁAWEM DRABIKIEM


 

   Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży to jedno z głównych zadań biblioteki szkolnej. Doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, było zorganizowanie dla oddziału przedszkolnego i uczniów klas I – III, spotkania autorskiego z Wiesławem Drabikiem. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Wiśniewie.

   Spotkanie z pisarzem i ilustratorem wierszowanych książeczek dla dzieci odbyło się w naszej szkole  26 kwietnia 2017r. i przebiegało w miłej oraz radosnej atmosferze. Wiesław Drabik w interesujący sposób wprowadził młodych czytelników w zaczarowany świat swoich bajek, pełnych humoru, z zaskakującą puentą. Opowiedział uczniom o tym, jak doszło do tego, że został pisarzem i ilustratorem.  Przedstawił historię powstania swoich pierwszych utworów oraz kolejnych przygód bohaterów książeczek. Zadawał dzieciom zabawne zagadki. Recytował fragmenty swoich książek oraz zachęcał publiczność do odgadywania rymów.  Za poprawne odpowiedzi uczestnicy spotkania otrzymywali zakładki i naklejki do książek. Kolejną atrakcją były układane przez pisarza rymowanki o imieniu nagradzanego ucznia.

   Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w tej uroczystości. Na koniec spotkania podziękowały Gościowi i wręczyły bukiet kwiatów.

   Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem poprzedziły różnorodne działania mające na celu zapoznanie młodych czytelników z twórczością tego pisarza. W bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę okolicznościową pt. W zaczarowanym świecie książek Wiesława Drabika. Udostępniono wychowawcom klas „0” – III książki autora, do głośnego czytania uczniom na zajęciach edukacyjnych lub pozalekcyjnych. Zorganizowano dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I – III konkurs plastyczny nt. Ilustracja do ulubionej książki Wiesława Drabika oraz quiz ze znajomości utworów pisarza.

 

 

       PASOWANIE NA CZYTELNIKA


 

Dnia 10 stycznia 2017r. uczniowie klasy I zostali przyjęci do grona tych, którzy mogą korzystać ze szkolnego księgozbioru. Pierwszoklasiści na spotkaniu z p. bibliotekarką zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. Chętnie wzięli udział w różnych konkursach. Prawidłowo rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania dotyczące biblioteki oraz ulubionych postaci z bajek.  Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu, zostali czytelnikami biblioteki szkolnej. 

 

 

DZIEŃ  POSTACI  BAJKOWEJ 


8 listopada 2016 roku biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w obchody Dnia Postaci Bajkowej.  Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III obejrzeli program artystyczny oraz wysłuchali bajki o królu Midasie. Z zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych zabawach i konkursach. Chętnie rozwiązywali zagadki i układali hasła z klocków. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się konkurs p.t. „Noś książkę jak koronę”. Atrakcją było również przejście przez zamkową bramę oraz wybór króla i królowej spotkania. Wszyscy uczestnicy uroczystości byli przebrani za postacie z bajek, wśród których dominowały królewny, księżniczki i królewicze. Na zakończenie odbył się „Bal u króla”, podczas którego rozdawano wszystkim drobne upominki.

Serdecznie dziękuję wychowawcom klas „0”- III za pomoc w zorganizowaniu powyższej imprezy czytelniczej.

 

ŚWIĘTO KSIĄŻKI


14 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbyła się impreza czytelnicza z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno -muzyczny poświęcony książce. Odbyło się także spotkanie autorskie z Panią Magdaleną Antosiak, autorką opowiadań dla dzieci. Uczniowie klas IV - VI brali udział w turnieju wiedzy o książce.

Dzień ten był również znakomitą okazją do ogłoszenia wyniku konkursu czytelniczego, którego celem było promowanie czytelnictwa wśród uczniów.  W konkursie wzięło udział 13-tu uczniów z klas IV - VI. Zadaniem każdego uczestnika było wypożyczenie z bilioteki i przeczytanie 5 książek z listy lektur konkursowych oraz rozwiązanie 5 testów dotyczących ich treści. 

LAUREACI KONKURSU

I miejsc - Magdalena Szklarska kl. IV

II miejsce - Oliwia Welenc kl. VI, Klaudia Skuzińska kl. VI

III miejsce - Dominika Kalman kl. IV

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


Dnia 17 lutego 2016r. uczniowie klasy pierwszej zostali zaproszeni do Krainy Książek, czyli biblioteki szkolnej. Celem spotkania było wyrabianie u uczniów nawyków czytania książek i korzystania z biblioteki. Pierwszoklasiści poznali znaczenie słów: biblioteka, wypożyczlnia, czytelnia oraz dowiedzieli się, jak należy dbać o książki. Po złożeniu przyrzeczenia i pasowaniu zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. 

 

Na pamiątkę tego dnia otrzymali zakładki do książek oraz dyplomy.

 

Najmłodszym czytelnikom życzę wspaniałej przygody z

książką oraz zapraszam do częstego odwiedzania bilioteki szkolnej.

 

IV GMINNY KONKURS BOŻONARODZENIOWY "HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA..."

"Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda..."


14 grudnia 2015r. uczniowie ze SP w Głużku, SP w Wiśniewie, SP w Starych Kosinach i SP w Bogurzynie wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Bożonarodzeniowym pod hasłem "Hej, kolęda, kolęda...". Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz rozwijanie umiejętności wokalnych uczniów. Świąteczna dekoracja sali oraz miła atmosfera sprzyjały pięknemu wykonaniu kolęd. Prezentacje zostały wysłuchane i ocenione przez jury. Spośród 51 wykonawców wyróżniono 26-ciu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Duże zainteresowanie konkursem świadczy o tym, iż młode pokolenie chętnie kultywuje tradycje śpiewania kolęd i pastorałek.

Wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę dalszych sukcesów wokalnych. Nauczycielom dziękuję za przygotowanie uczniów do występów i zapraszam do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu.

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


Dnia 24.11.2015r. świetlica szkolna zamieniła się w bajkową krainę, do której przybyli razem w wychowawcami, dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. I - III. Spotkanie rozpoczęliśmy wspólnym tańcem. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek. Dzieci chętnie brały udział w bajkowym quizie oraz poprawnie rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Uczniowie kl. I - III recytowali wiersze znanych poetów m.in. "O dwóch wróżkach", "Kto zobaczy krasnoludka?"...itd., oraz śpiewali piosenki. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, konkursów oraz prezentacji samodzielnie wykonanych postaci bajkowych.

Dzień Postaci z Bajek dostarczył dzieciom wiele radości i satysfakcji z dobrze wykonanych zadań. Był także doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

 

DZIEŃ  POSTACI  BAJKOWEJ 


25 listopada 2014r. odbył się w naszej szkole Dzień Postaci Bajkowej.  Bohaterami kolejnej edycji spotkania byli Miś Uszatek i Kubuś Puchatek. W tym dniu uczniowie młodszych klas przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki. W czasie uroczystości  dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze o misiach. Znakomicie rozwiązywały misiowe zagadki. Dużą popularnością wśród publiczności cieszyły się konkursy zręcznościowe tj. „nadmuchiwanie balonika”, „wyścigi papierowych misiów”, „karmienie misia”. Zdecydowana większość uczniów wzięła udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Mój przyjaciel miś”. Po spotkaniu dzieci oglądały wystawę książek pt. „Misiowe lektury”, zorganizowaną w bibliotece szkolnej. Każdy uczestnik uroczystości został obdarowany słodkim  „co nieco”.

 

                   

 

FINAŁ III GMINNEGO KONKURSU BOŻONARODZENIOWEGO 


Dzień 16 grudnia 2014r. był doskonałą okazją do podsumowania III Gminnego Konkursu Bożonarodzeniowego pod hasłem „Ozdoba świąteczna”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze SP w Głużku, SP w Starych Kosinach, SP w Wiśniewie i SP w Bogurzynie. Spośród 215 ozdób świątecznych wyróżniono 55 najciekawszych prac. W kategorii  kl. „0” – III nagrodzono 35 uczniów, a w kategorii kl. IV – VI  20 uczniów.

 Wśród laureatów  znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

 

KATEGORIA KLAS "0" - III

1.       Patrycja Rogowska

2.       Damian Żylak

3.       Oliwia Nidzińska

4.       Miłosz Wronko

5.       Amelia Dworznicka 

6.       Wiktoria Rogowska

7.       Kamil Myśliński

8.       Jakub Wrotny

9.       Bartłomiej Wysocki

           10.   Gabriela Skuzińska

           11.   Maciej Wrotny

           12.   Magdalena Szklarska

           13.   Kacper Rutkowski

           14.   Dominika Kalman     

 klasa    „0”

 klasa    I

 klasa    I

 klasa    II

 klasa    II

 klasa    II

 klasa    II

 klasa    II

     klasa    III

     klasa    III

     klasa    III

     klasa    III

     klasa    III

     klasa    III

 

 

KATEGORIA KLAS IV - VI

1.       Filip Gorzkiewicz

2.       Wiktoria Żłobecka

3.       Dorota Kędzierska

4.       Julia Antos

5.       Klaudia Skuzińska

6.       Filip Przybyłowski

7.       Kacper Wrotny

klasa   IV

klasa    V

klasa    V

klasa    V

klasa    V

klasa    V

klasa    VI

 

Wszyscy  laureaci konkursu ze szkół podstawowych gminy Wiśniewo otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i słodki upominek. Mieli także okazję obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Nagrodzone prace są prezentowane w kościele parafialnym w Bogurzynie.

 

 

 

 

       PASOWANIE NA CZYTELNIKA


 

    Dnia 13 stycznia 2015r. odbyło się uroczyste przyjęcie do grona czytelników uczniów klasy I. 

Na spotkaniu w bibliotece szkolnej dzieci wysłuchały wierszyków o książce, rozwiązywały zagadki związane z treścią bajek. Poznały zasady wypożyczania książek i korzystania z kącika czytelniczego. Po złożeniu przyrzeczenia uczniowie zostali pasowani na czytelnika biblioteki. Na zakończenie każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i zakładkę do książki.

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego w Bogurzynie
    Szkoła Podstawowa
    im. Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego
    w Bogurzynie
    Bogurzyn 84
    06-521 Wiśniewo
  • (23)655-80-04

Galeria zdjęć