W roku szkolnym 2022/ 2023 przedszkolaczki z oddziału OP2 dołączyły do Programu „Czytam sobie 10 lat” oferującego wsparcie dla dzieci stawiających swoje pierwsze kroki na drodze nauki czytania.
Seria Czytam sobie nie tylko pomaga w nabywaniu tych umiejętności, ale również prowadzi młodego czytelnika przez kolejne etapy w taki sposób, aby z osoby początkującej stać się prawdziwym miłośnikiem literatury.
Przedszkolaczki chętnie uczestniczyły w programie, próbując małymi kroczkami przejść przez magiczne drzwi do tej innej rzeczywistości, gdzie potrzebna jest niezwykle cenna, choć początkowo niełatwa umiejętność, jaką jest umiejętność czytania.
Serdecznie dziękuje wszystkim Rodzicom, którzy zaangażowali się we wspólne czytanie w przedszkolu.
Kochani, po raz kolejny udowodniliście, że z Wami niemożliwe nie istnieje
W grupie OP 1 wiosenne przygotowania cały czas trwają. Wyklejamy wiosenne kwiatki, robimy wiosenne plakaty, przygotowujemy wiosenny ogródek, nawet bocian do nas zagościł.
Święta Wielkanocne to piękny czas.
Dzieci również o nich pamiętają.
Swą pracę dzieci rozpoczęły od zasiania owsa oraz rzeżuszki, dzielnie pracowały nad wykonaniem wielkanocnego zajączka,różnymi technikami plastycznymi na miarę swoich możliwości pokazywały jak można ozdobić wielkanocne jajeczka, z których wyszedł wielkanocny kurczaczek.
Nie zabrakło również zajączkowej fotobudki oraz dużej dawki wiedzy na temat Świąt Wielkiej Nocy.
W okresie przedświątecznym, z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu, przedszkolaczki z oddziału OP1 oraz OP2 przygotowały kartki świąteczne dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Bogurzynie.
Wizyta wolontariuszy w DPS sprawiła mieszkającym tam osobom ogromną radość. Pensjonariusze byli bardzo zadowoleni z odwiedzin i upominków w postaci kartek świątecznych przygotowanych przez przedszkolaczki. Było dużo uśmiechów, radości i świątecznych życzeń.
Wizyta w Domu Pomocy Społecznej uczy dzieci tolerancji, akceptacji, szacunku do osób starszych, a nasze przedszkolaki pielęgnują te wartości. Mali artyści wraz z opiekunami zostali zaproszeni na kolejne odwiedziny.
Dyrekcja, przedszkolaczki oraz Szkolne Koło Wolontariatu składają serdeczne podziękowania pani Dyrektor Katarzynie Bochenek za serdeczne przyjęcie.
W Polsce i na świecie kwiecień to niebieski miesiąc - miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu - National Autism Awareness Month. Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W tym roku nasza szkoła, po raz pierwszy, wzięła udział w Niebieskich Igrzyskach, ogólnopolskim wydarzeniu będącym częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.
Igrzyska mają charakter edukacyjny oraz sportowo-integracyjny. Skierowane są do przedszkoli i szkół podstawowych z całej Polski. Głównym celem Niebieskich Igrzysk jest podkreślenie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Konkurencje drużynowe służą przede wszystkim integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi. Organizatorem Igrzysk jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.
Igrzyska rozpoczęliśmy od prezentacji oraz pogadanki na temat autyzmu. Następnie uczniowie obejrzeli krótką animację poruszającą temat autyzmu i troski o godne i sprawiedliwe traktowanie dzieci i dorosłych w spectrum. Po zapoznaniu z tematem przystąpiliśmy do Niebieskich Igrzysk. Konkurencje sportowe zostały dostosowane do możliwości i umiejętności każdej z grup wiekowych. Drużyny składały się z przedszkolaczków oraz mieszanki uczniów z klas I – VI. Jesteśmy pełni podziwu dla uczniów klasy VI za zaangażowanie i troskę jaką wykazali się pomagając maluszkom pokonać tor przeszkód. Zwieńczeniem naszych działań był przemarsz z niebieskimi balonami oraz niebieskim plakatami ulicami Bogurzyna.
W trakcie przemarszu odwiedziliśmy pomnik naszego patrona – Księdza Kanonika Władysława Skierkowskiego, który dziś również zaświecił się na niebiesko. Po powrocie, na dziedzińcu szkoły w górę poszybowały nasze niebieskie baloniki, które niczym niebieskie motyle dały światu znać, że w naszej szkole – ROZUMIEMY I WSPIERAMY !
Szkolne Koło Wolontariatu
Uczniowie z klasy III doskonałą umiejętność czytania w języku angielskim używając sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.
Prosimy Rodziców dzieci przyjętych do oddziału przedszkolnego 3, 4 i 5 letnich o złożenie pisemnego potwierdzenia woli w sekretariacie szkoły do dnia 20.04.2023r.
Serdecznie zapraszamy na kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 27.03-31.03.2023 w bibliotece szkolnej!
22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności, połączony z Dniem Wiosny. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w rolę nauczycieli oraz pracowników obsługi. Przez dwie godziny prowadzili lekcje w wybranych klasach.
Później nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursów. Uczniowie gromkimi brawami powitali Panią Wiosnę.
Pierwszym zadaniem jury było wyłonienie Miss i Mistera Wiosny 2023.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że Miss i Misterem Wiosny 2023 zostali
- w kategorii: przedszkole
Lena Karaś oraz Marcel Bejtler
- w kategorii klas I -VI
Lena Rudnik oraz Przemysław Gąsiewski.
Dyplom zwycięzcy oraz tytuły Mistrza Kreatywności za najbardziej oryginalne "nosidło" otrzymała klasa VI.
Ostatnie zadanie komisji konkursowej polegało na wyłonieniu najciekawszych prac plastycznych, przedstawiających Panią Wiosnę.
- I kategoria: oddziały przedszkolne
I miejsce - Marcel Bejtler
wyróżnienie - Tymon Pisarkiewicz
- II kategoria: klasy I- III
I miejsce - Amelia Więckowska
wyróżnienie - Dominik Dobosz
- III kategoria: klasy IV-VI
I miejsce - Blanka Rutkowska
wyróżnienie - Michalina Przybyłowska
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie wszystkich nagród!
Biblioteka Szkolna wraz z Klubem Gwiezdnych Czytelników świętowała dziś dzień poezji wspólnym czytaniem wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Wisławy Szymborskiej.
Bibliotekę odwiedziły również
przedszkolaki z Panią Moniką Koper. Dzieci otrzymały zakładki, kalendarzyki i ulotki informacyjne z fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, a także wypożyczyły wiersze Jana Brzechwy.
21 marca – choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa.
To właśnie dziś uczniowie z klas I – VI oraz przedszkolaczki z oddziałów przedszkolnych w geście solidarności z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami założyli kolorowe skarpetki nie do pary, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Były wspólne zdjęcia, skarpetkowe zagadki, skojarzenia i potyczki. Znaleźliśmy również czas na szuszenie skarpet oraz skarpetowe kody. Powstały kreatywne i barwne projekty kolorowych skarpetek. Ponadto w trakcie zajęć w każdej z grup oraz klas w trakcie prezentacji omówiono pojęcia: tolerancja, akceptacja, empatia, chromosom, pomoc.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za włączenie się w akcję i przygotowanie skarpetek „nie do pary”.
Głęboko wierzymy, że organizując takie akcję podniesiemy poziom świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.
Szkolne Koło Wolontariatu
Kochani Uczniowie, Drodzy Rodzice !
W piątek nasze koreczki powędrowały do Martynki Truszczyńskiej. Dzięki Waszemu wsparciu i zaangażowaniu kolejne serduszko wywołało uśmiech na twarzy Martynki oraz jej rodziców.
Serdecznie zachęcamy wszystkich indywidualnych zbieraczy do jak najszybszego zapełnienia serduszka, tak aby mogło pomagać dalej !
Pamiętajcie !
Zbieranie nakrętek to prosty sposób na to, aby zaangażować dzieci w pomoc innym, nauczyć ich wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka jak również dbałości o nasze środowisko.
17 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne. Tego dnia uczniowie klas 0-VI na pierwszej godzinie lekcyjnej tworzyli kartki wielkanocne wraz z życzeniami dla urzędującego papieża Franciszka, kontynuatora nauczania Jana Pawła II. Najciekawsze prace wezmą udział w konkursie organizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Po projekcji filmu "Tam, gdzie mieszka Bóg" cała społeczność szkolna udała się na Mszę Święta z nauką rekolekcyjną, której przewodniczył ks. Maciej Kępczyński - dyrektor Studium Muzyki Kościelnej z Torunia. Serdecznie dziękujemy za skierowane do nas słowo Boże!
137 rocznica urodzin Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego - Patrona Szkoły Podstawowej w Bogurzynie
Dzień Patrona Szkoły przypadający 12 marca obchodzono szczególnie uroczyście.
Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Patrona i społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego w Bogurzynie, w Kościele pw. Św. Doroty. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz ks. Wojciech Wiśniewski.
W uroczystości udział wzięli zaproszenie goście: Wójt Gminy Wiśniewo Pan Grzegorz Woźniak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Głużku Pan Jacek Wiśniewski, Radny miejscowości Bogurzyn Pan Adam Rutkowski, Rada Pedagogiczna, Pracownicy Obsługi i Administracji, Przedstawiciele Rady Rodziców oraz Rodzice i Uczniowie naszej szkoły.
Całość uroczystości dopełniło przemówienie Pani Dyrektor Anny Jaroszewskiej, skierowane do naszych uczniów. Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu podkreśliła, że społeczność Szkoły wyznaje zasady i wartości przekazane nam przez tego wybitnego człowieka, chrześcijanina, artystę, a działania grona pedagogicznego ukierunkowane są na naukę odpowiedzialności, wzajemnego szacunku i patriotyzmu, czyli wartości, które nie powinny przemijać i każdego dnia powinny być pielęgnowane.
Po Mszy Świętej Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym postać Ks. Kan. Władysława Skierkowskiego.
W imieniu Pani Dyrektor oraz całej społeczności szkolnej kierujemy serdeczne podziękowania za udział w uroczystości do przybyłych gości, a przede wszystkim do Pana Wójta Grzegorza Wożniaka za uświetnienie swoją obecnością obchodów Święta Patrona Szkoły.