W dniu 11.12.2013r. komisja w składzie: ks. kan. Józef Gałązka – proboszcz parafii św. Doroty w Bogurzynie, Marek Chlastosz – pełnomocnik wójta do spraw oświaty w Gminie Wiśniewo, Halina Augustynowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, Jan Chocholski – nauczyciel zajęć technicznych w Szkole Podstawowej w Bogurzynie oceniła 61 prac dzieci ze szkół podstawowych w Starych Kosinach, Głużku i Bogurzynie.
Na uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i wręczenie nagród serdecznie zapraszamy laureatów z opiekunami dnia 17.12.2013r. o godzinie 11.00 do Szkoły Podstawowej w Bogurzynie.
Lista laureatów II Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem: „SZOPKA BOŻONARODZENIOWA”
Szkoła Podstawowa w Głużku
· Magdalena Kowalczyk kl. IV
· Klaudia Pakuszewska kl. II
· Paweł Strzelec kl. III
Szkoła Podstawowa w Starych Kosinach
· Łukasz Nawrocki kl. V
· Wiktoria Kałapus kl. II
· Weronika Kałapus kl.VI
· Adam Jaroszewski kl. II
· Michał Jastrzębowski kl. II
· Kinga Napirska "0"
· Natalia Napirska kl.II
· Anna Kaszuba kl. VI
Szkoła Podstawowa w Bogurzynie
· Marta Klicka kl. VI
· Adrian Brysk kl. VI
· Wiktoria Pisarkiewicz kl. V
· Karolina Olender kl. V
· Klaudia Skuzińska kl. IV
· Weronika Podlińska kl. IV
· Gabriela Jakubowska kl. VI
· Gabriela Skuzińska kl. II
· Bartłomiej Wysocki kl. II
· Natalia Brysk kl. III
· Kamil Myśliński kl. I
· Wiktoria Rogowska kl. I
· Wiktor Kalman kl. V
· Julia Antos kl. IV
· Dominika Kalman kl. II
· Zuzanna Kolczyńska kl. II
· Kacper Bucholski kl. II
· Oliwia Nidzińska kl. I
· Marcin Pszczółkowski kl. I
6 grudnia 2013r. odbyły się spotkania najmłodszych dzieci z Mikołajem. W tym roku Mikołajowi towarzyszyła urocza Śnieżynka. Dzieci otrzymały słodycze i zabawki. W zamian śpiewały kolędy i mówiły wiersze. Spotkania mikołajkowe w klasach starszych odbyły się na godzinach z wychowawcą. Wizytę Mikołaja zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem.
21 listopada 2013r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Impreza wypełniona była tańcem oraz wróżbami takimi jak: imię z serca, cukierek z wróżbą, taniec z balonem i wyścig butów. Zabawa andrzejkowa przygotowana i prowadzona była przez panią Martynę Fiuk i Samorząd Ucznowski. Tradycyjnie pomocą w obsłudze imprezy służyli rodzice, tym razem rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego, prowadząc sklepik z napojami i słodyczami.
21.11.2013r. w naszej szkole zorganizowana została impreza Dzień Postaci Bajkowej. Pomysłodawcą imprezy była pani Iwona Serafin - opiekun biblioteki. Spotkanie było wspaniałą okazją do promowania czytelnictwa i pracy biblioteki szkolnej. Uczniowie z klas I - III i dzieci z oddziału przedszkolnego, przebrani za postacie z bajek, z dużym zainteresowaniem obejrzeli "Bajkę o smutnej Petroneli", przygotowaną przez starszych kolegów i koleżanki. Wzięli udział w bajkowym korowodzie i znakomicie spisali się w konkursie wiedzy "Jaka to postać?" oraz pięknie śpiewali bajkowe piosenki wspierani przez swoich wychowawców. Nagrody dla dzieci ufundowała Rada Rodziców.
20.11.2013r. w naszej szkole po raz kolejny zorganizowane zostały Mistrzostwa gminy w drużynowym tenisie stołowym. W turnieju uczestniczyło 14 drużyn ze szkół podstawowych gminy Wiśniewo: SP w Starych Kosinach, SP w Wiśniewie, SP w Głużku i SP w Bogurzynie. Sędzią głównym turnieju był Jan Chocholski - nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole. Uczestnicy za zajęcie od I do III miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki ufundowane przez naszą szkołę.
Szczegółowe informacje na temat wyników turnieju znajdują się w zakładce OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE.
19 listopada 2013r. nasze dzieci miały możliwość wziąć udział już po raz kolejny w Lekcji Żywej Historii. W naszej szkole gościli artyści z Bractwa Rycerskiego KERIN. Uczniowie poznali historię dojścia Boleslawa Chrobrego do władzy, zobaczyli inscenizację zjazdu gnieźnieńskiego i koronację Chrobrego przez Ottona III. Najciekawszym doznaniem było wcielenie się w postacie z historii naszego państwa i udział w walkach w strojach rycerskich. Sponsorem udziału naszych dzieci w programie była Rada Rodziców .
W dniach 7 i 15 listopada 2013r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania z policjantem Sławomirem Krzyżanowskim z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Spotkania z grupą uczniów z klas I -III i z dziećmi z oddziału przedszkolnego miały na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń jakie mogą spotkać w drodze do i ze szkoły oraz wyrabianie postawy świadomego i odpowiedzialnego użytkownika ruchu drogowego. Uczniowie starsi otrzymali informacje na temat zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania się w szkole i poza szkołą oraz odpowiedzialności i konsekwencji złych zachowań. Jest to kolejne działanie szkoły w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa uczniów. Nasi uczniowie uczestnicząc w projekcie "Odblaskowa szkoła- czyli, mali bohaterowie na odblaskowej misji" wyposażeni zostali w odblaski. Każdy z wychowawców w swoich zadaniach wychowawczych zaplanował działania mające na celu poszerzanie wiedzy dzieci na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Uczniowie klasy IV przygotowywani są do egzaminu na kartę rowerową.
8 listopada 2013r. obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy II i V pod kierunkiem pani Danuty Ludwiczak przygotowali i zaprezentowali piękny program , który był wspaniałą lekcją historii od utraty niepodległości aż po czasy współczesne. Młode pokolenie otrzymało wskazania jak kochać i szanować swój kraj oraz pracować dla Ojczyzny.
Narodowe świętowanie przenieśliśmy do naszej małej ojczyzny - do gminy i miejscowości, z których pochodzą nasi uczniowie, do Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, którą uczniowie od lat godnie promują i reprezentują na konkursach czy zawodach sportowych. Nasz gość - wójt Gminy Wiśniewo pan Zbigniew Kleniewski odpowiadając na pytania dzieci przybliżył nam historię współczesną miejscowości: Bogurzyn, Bogurzynek i Kowalewo. Uczniwie otrzymali informację na temat pracy wójta i planowanych inwestycji gospodarczych dotyczących naszych miejscowości.
Następnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu plastyczno - literackiego pod hasłem "Moja miejscowość". Uczniowie przygotowali prace plastyczne, makiety miejscowości, albumy oraz wywiady z mieszkańcami wsi prezentując historię lub wygląd miejscowości: Bogurzyna, Bogurzynka i Kowalewa. Koordynatorem konkursu była pani Barbara Bartoszek - nauczyciel historii w naszej szkole.
Wśród wyróżnionych zalazły się prace:
Klaudii Skuzińskiej z kl. IV, Wiktorii Pisarkiewicz i Karoliny Olender z kl. V oraz Marty Klickiej i Dominiki Szcześniak z kl. VI
Dyplomy za udział otrzymali również: Aleksandra Kamienik z kl. VI, Adrian Brysk z kl. VI, Żaneta Gorczyca z kl. V, Łukasz Wysocki i Jakub Kruszewski z kl. VI , Nina Jaroszewska z kl. VI oraz Julia Antos, Wiktoria Żłobecka, Oliwia Welenc i Weronika Podlińska z kl. IV.
Przygotowując się do obchodów pięćdziesięciolecia istnienia naszej szkoły rozpoczęliśmy cykl działań przybliżających historię naszej szkoły. Nasz drugi gość pan Marek Chlastosz - pełnomocnik do spraw oświaty w Gminie Wiśniewo odpowiadał na pytania dzieci dotyczące początków szkoły w Bogurzynie, a także nauczycieli, którzy pracowali i dyrektorów, którzy tworzyli naszą szkołę.
Kolejnym etapem świętowania było rozstrzygnięcie konkursu "Moja szkoła". Dzieci przygotowały wspaniałe prace plastyczne bogato zdobione zdjęciami z początków istnienia szkoły, przybliżyły nam historię szkoły zapisaną na podstawie wywiadów przeprowadzonych min. z mieszkańcami i długoletnim nauczycielem szkoły w Bogurzynie panem Józefem Ziemlewiczem. Konkurs przygotowała pani Katarzyna Przybyłowska - nauczyciel języka polskiego.
Wśród wyróżnionych znalazły się prace:
Filipa Przybyłowskiego z kl. IV, Klaudii Skuzińskiej z kl. IV oraz Wiktorii Pisarkiewicz i Karoliny Olender z kl. V
Dyplomy za udział otrzymali również: Kacper Klicki i Maria Maciak oraz Wiktor Kalman z kl. V.
Wyróżnieni uczniowie w obydwu konkursach otrzymali nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy dyplomy pamiątkowe i słodki upominek. Sponsorami nagród była Rada Rodziców.
W dniach 4 i 5 listopada 2013r w naszej szkole zorganizowano spotkanie uczniów z klasy IV, V i VI z pracownikiem Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Mławie panią Hanną Kasztelan. Warsztaty miały na celu wzocnić motywację dzieci do nauki i udziału w zajęciach pozalekcyjnych oraz zawodach sportowych i konkursach. Było to pierwsze z cyklu spotkań, które chcemy zaproponować uczniom naszej szkoły we współpracy z poradnią. Kolejne spotkanie poświęcone będzie wzmacnianiu umiejętności komunikacji oraz budowaniu pozytywnych relacji między uczniami w zespole klasowym. Organizowanie pomocy psychologiczno - pedagogicznej wynika z bieżcych potrzeb uczniów i spostrzeżeń rady pedagogicznej.
25.10.2013r. sześcioro naszych uczniów jako finaliści uczestniczyło w podsumowaniu XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i X Wojewodzkiego Konkursu Literackiego pod hasłem "Bohaterowie książek Haliny Rudnickiej". Organizatorem konkursów była SP nr 4 w Mławie. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Prace plastyczne dzieci przygotowywały pod kierunkiem pani Iwony Serafin, zaś prace literackie pod kierunkiem pani Katarzyny Przybyłowskiej.
Wyniki konkursu plastycznego:
Żaneta Gorczyca kl. V - II miejsce
Wiktor Kalman kl. V - III miejsce
Paulina Gierasimow - wyróżnienie
Wyniki konkursu literackiego:
Marta Klicka kl. VI - III miejsce
Łukasz Wysocki kl. VI - wyróżnienie
Wiktoria Pisarkiewicz kl. V - wyróżnienie
Dyplomy za udział w konkursie plastycznym otrzymali: Klaudia Skuzińska kl. IV, Karolina Olender kl. V, Gabriela Jakubowska kl. VI i Adrian Brysk kl. VI
24.10.2013r. obchodziliśmy Światowy dzień walki z otyłością. W ramach obchodów tego dnia 25 października nasi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z pielęgniarką szkolną panią Małgorzatą Zalewską, która przybliżyła dzieciom przyczyny i problemy zdrowotne związane z otyłością oraz przekazała informacje dotyczące zdrowego stylu życia bez nałogów i stresu. Podsumowaniem spotkania był przygotowany i prowadzony przez panią Dorotę Wronko quiz z nagrodami w postaci soków owocowych ufundowanych przez Radę Rodziców. Po spotkaniu każde dziecko otrzymało informację zawierającą 12 zasad zdrowego odżywiania. Wyrabianie wśród uczniów nawyków zdrowego odżywiania się kontynuowane będzie przez nauczycieli w ciągu całego roku szkolnego na zajęciach edukacyjnych ale rownież uczesnicząc w prgramach "Owoce w szkole" czy "Szklanka mleka". Do problemu wrócimy również na najbliższym spotkaniu z rodzicami.
21.10.2013r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć czynny udział w występach artystów cyrku Szok. Dużo odwagi musieli wykrzesać z siebie aby poskromić węża i dużo umiejętności sportowych aby poradzić sobie z wykonywaniem trudnych ćwiczeń akrobatycznych. Najwięcej radości i zabawy, szczególnie najmłodszym, dzieciom przyniosły występy klowna.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii „Białych Serc” będącej solidarnym protestem przeciwko narkotykom oraz propagującej zdrowy styl życia bez uzależnień. Na znak solidarności z ideą kampanii szkoła przyozdobiona została białymi serduszkami, odbyły się pogadanki na temat szkodliwości narkotyków i innych używek, w klasach i na korytarzach przygotowano gazetki związane z tematem kampanii.
11 października 2013r. chłopcy i dziewczęta z klasy I zostali oficjalnie włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Bogurzynie. Po prezentacji programu artystycznego przygotowanego przez panią Monikę Bańczyk wychowawcę klasy I oraz złożeniu przez dzieci uroczystego ślubowania dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Ksiądz proboszcz Józef Gałązka dokonał poświęcenia przyborów szkolnych i udzielił błogosławieństwa pierwszoklasistom. Uczniowie otrzymali legitymacje szkolne i dyplomy pamiątkowe oraz prezenty od rodziców i księdza proboszcza. Oficjalną część imprezy zakończono zdmuchnięciem świeczek na torcie upieczonym specjalnie na tę imprezę przez rodziców uczniów klasy I. Ponadto tradycyjnie jak co roku rodzice przygotowali słodki poczęstunek dla swoich dzieci i zaproszonych gości. W organizacji imprezy udział brali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
11 październik 2013r. był dniem podwójnego święta w naszej szkole. Po ślubowaniu klasy I przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem opiekuna pani Moniki Bańczyk przygotowali krótki program słowno-muzyczny, w którym nie zabrakło ciepłych słów i życzeń dla pracowników Szkoły Podstawowej w Bogurzynie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dyrektor szkoły dziękując za ciężką i odpowiedzialną pracę tradycyjnie wyróżniła i nagrodziła nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi za dotychczasowe zaangażowanie i osiągnięcia. Na uroczystość przybyli nauczyciele emeryci , ksiądz probosz Józef Gałązka oraz rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Lidia Antos złożyła życzenia dziękując wszystkim pedagogom za nauczanie i wychowywanie młodego pokolenia.
30 września 2013r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w szkole zorganizowano dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Dziewczęta pod opieką pani Moniki Bańczyk postarały się aby podczas imprezy nie zabrakło dobrej muzyki i ciekawych konkurencji, w których udział wzięli chłopcy z klas I-VI i oddziału przedszkolnego. Nasi panowie poradzili sobie wiążąc precyzyjnie krawaty, dmuchając balony i wykazując się niebywałym refleksem w konkurencjach sprawnościowych.
23 września 2013r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły podjęli akcję „Sprzątania najbliższej okolicy” dając tym samym przykład wszystkim mieszkańcom Bogurzyna i Bogurzynka jak ważne jest życie w czystym środowisku. Akcja stała się tradycją szkoły. Od wielu lat we wrześniu i w czerwcu każdego roku szkolnego nasi uczniowie sprzątają najbliższy teren. Mamy nadzieję, postawa naszych dzieci będzie przykładem dla całej społeczności lokalnej.
2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Naukę rozpoczęło 109 dzieci, w tym 19 sześcio i pięciolatków w oddziale przedszkolnym oraz 90 uczniów w klasach I – VI. Z dziećmi pracować będzie 10 nauczycieli posiadających niezbędne kwalifikacje do prowadzenia wszystkich zajęć edukacyjnych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów proponujemy bogatą ofertę zajęć dodatkowych: koło polonistyczne, matematyczne, biblijne, przyrodnicze,informatyczne, sportowe, zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze dla klas I – III , zajęcia wyrównawcze z j. polskiego i matematyki dla klas IV - VI, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne oraz zajęcia logopedyczne. Dzieci mają możliwość nauki j. angielskiego od oddziału przedszkolnego. Szkoła posiada pracownię komputerową wyposażoną w 16 stanowisk z dostępem do Internetu, salę gimnastyczną, boisko wielofunkcyjne, boisko trawiaste, bibliotekę z czytelnią. Niebywałą zaletą szkoły jest jej położenie z dala od ruchliwej ulicy. Dzieci dojeżdżające otoczone są opieką świetlicową w szkole, w drodze do szkoły i po zajęciach idąc na przystanek szkolny.
W nowym roku szkolnym życzę dzieciom samych sukcesów w nauce, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, pracownikom administracji i obsługi zapału do pracy, zaś rodzicom owocnej współpracy.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogurzynie
Halina Augustynowicz
27 czerwca 2013r. w naszej szkole zorganizowana została dyskoteka pożegnalna klasy VI. Nasi absolwenci mieli możliwość bawić się przy dobrej muzyce ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami ze szkoły. Dizęki zaangażowaniu rodziców i wychowawców Domu Dziecka w Kowalewie dla uczniów klasy VI i V zorganizowano słodki poczęstunek.
28 czerwca br. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013. W sentymentalnym nastroju uczniowie klasy VI podziękowali za siedem lat edukacji i pożegnali się z młodszymi rocznikami. Jak zwykle nie zabrakło łez i wielu wzruszeń. Po rozdaniu nagród i dyplomów odbyły się ostatnie spotkania dzieci z wychowawcami i po raz ostatni w tym roku szkolnym zabrzmiał dzwonek obwieszczając wszystkim początek wakacji.
23 czerwca 2013r. w Szkole Podstawowej w Głużku zorganizowano festyn profilaktyczny pod hasłem "Trzy pokolenie nalogom mówią nie" Jak co roku festyn organizowany kolejno w szkołach Gminy Wiśniewo był uwieńczeniem działań profilaktycznych podejmowanych przez nauczycieli i dzieci. W tym roku nasze dzieci brały udział w festiwalu piosenki . Uczennice z klasy III ( Klaudia Skuzińska, Oliwia Welenc, Kinga Kaczerska, Julia Antos i Wiktoria Żłobecka pod opieką Doroty Wronko przygotowały i zaprezentowały piosenkę promującą zdrowy styl życia. Grupa uczennic starszych z klas V i VI (Sylwia Przybyszewska, Anna Kwiatkowska, Julia Gorlewska, Monika Szczerbiak i Adrianna Mówińska) pod opieką Moniki Bańczyk zaprezentowały liryczną balladę promującą życie bez nałogów.