27 września 2024 r. Szkolna Biblioteka razem z Samorządem Uczniowskim zorganizowała akcję czytelniczą z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, której inicjatorem jest Polska Izba Książki.
Święto to jest obchodzone 29 września od 2021 r., w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży.
To wyjątkowe wydarzenie ma na celu promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie dzieci i dorosłych do obcowania z literaturą.
23 września nasze przedszkolaczki powitały nową porę roku- jesień. Dzieci brały udział w zajęciach i zabawach o tematyce jesiennej, poprzez które zdobywały wiadomości o rozpoczynającej się porze roku. Celem zabaw związanych z tematyką było utrwalenie wiadomości o jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała wspólna zabawa.
„Pani Jesień” przybyła do przedszkola z koszem pełnym darów z sadu, lasu i ogrodu, które na zajęciach pomogły w rozwiązywaniu jesiennych zagadek. Dzieci segregowały jesienne dary, brały udział w quizie o nowej porze roku, układały puzzle oraz bawiły się przy jesiennych melodiach. Zwieńczeniem zajęć był jesienny spacer w poszukiwaniu skarbów jesieni.
Dzień ten upłynął wszystkim w bardzo miłym nastroju.
„Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”
Z całego serca dziękujemy całej społeczności szkolnej oraz DPS „Zdrowa Jesień” za zaangażowanie i hojność w zbiórce darów dla poszkodowanych przez powódź.
Wasza solidarność i wsparcie w trudnym czasie pokazują, jak silna i zjednoczona jest nasza społeczność.
Zebrane artykuły zostały odebrane przez przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Podkrajewie i tym samym trafiły do głównego punktu zbiórki.
Czwarty, ostatni dzień projektu Akademia Młodego Obywatela upłynął dynamicznie i pracowicie. Po śniadanku ruszyliśmy na piękny spacer aby zobaczyć Sejm RP. Sprzyjała nam piękna pogoda i dobre nastroje. Relaksowaliśmy się w parku a następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego gdzie przewodnik przeprowadził nas swoją opowieścią przez kilka epok historycznych. Ostatnie dwa punkty projektu zrealizowaliśmy w Domu Spotkań z Historią. Tam nauczyliśmy się przeprowadzać wywiad historyczny i czytać stare fotografie. Na koniec były podziękowania i uczucie dobrze wypełnionej misji. Zmęczeni i nauczeni nowymi doświadczeniami wróciliśmy do swoich bliskich.
Dyrektor oraz Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Ks. Kan. Wł. Skierkowskiego w Bogurzynie składają serdeczne podziękowania za ogromną wrażliwość, wielkie serca i otwartość na potrzeby drugiego człowieka wszystkim Rodzicom, Opiekunom i uczniom, którzy zaangażowali się w zbiórkę artykułów dla Powodzian.
Pragniemy serdecznie podziękować również Pani Dyrektor oraz mieszkańcom DPS „Zdrowa Jesień” w Bogurzynie, którzy wsparli trwającą w naszej Szkole zbiórkę. Ofiarowana przez Państwa pomoc jest dowodem głębokiego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi przez powódź.
Za wszelką okazaną pomoc składamy serdeczne podziękowania.
Trzeci dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od wizyty w Synagodze, gdzie Naczelny Rabin Polski przybliżył nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat judaizmu i żydowskich tradycji. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, tam też uczestniczyliśmy w warsztatach "Jak pięknie się różnić ". Spotkanie z panią Krystyną Budnicką, która przeżyła pobyt w Warszawskim Getcie i opowiedziała nam dzieje swojego ocalenia z piekła wojny okazało się wzruszajacą i niezwykle ciekawą lekcją historii. Kolejnym punktem dzisiejszego harmonogramu był udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Kolorowa, czyli biało- czerwona", z którego wynieśliśmy cenne wskazówki, jak nie ulegać manipulacji. Dzień pełen edukacyjnych wrażeń zakończyliśmy spacerem do galerii Złote Tarasy
Drugi dzień projektu minął nam bardzo interesująco. Uczniowie odbyli bardzo ciekawą lekcję historii i patriotyzmu. Odwiedziliśmy Belweder, Sąd Najwyższy, Cerkiew i Ogród Sprawiedliwych w którym odbyły się również bardzo ciekawe warsztaty. Odbyliśmy spacer po Starym Mieście, zakupiliśmy pamiątki oraz pyszne lody. Miłą chwilą relaksu był lunch w Sądzie Najwyższym. Po pełnym wrażeń dniu wszyscy odpoczywamy nabierając sił na kolejny dzień warsztatów i spotkań.
Piękna lekcja historii
W dniach 16-19.09.24r. uczniowie klas VII-VIII biorą udział w projekcie Akademia Młodego Obywatela. Zajęcia odbywają się w różnych punktach Warszawy. Uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni przez Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego. Pierwszy dzień minął bardzo pracowicie i dynamicznie. Uczestniczyliśmy w warsztatach w siedzibie Fundacji, odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów jest korzystanie ze środków komunikacji miejskiej. Dzień zakończyliśmy pysznym domowym posiłkiem. Jutro realizujemy dalszy ciąg programu.
W dniu 16 września grupa 3,4,5 latków obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki.
Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzburzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Na powitanie każdy z przedszkolaków otrzymał kolorowe kropki, którymi ozdobił swój t-shirt. Wspólnie bawiliśmy się przy piosence "Podajemy kropki", "Biedronka i muchomor"i innych wesołych melodiach.
Po zabawie przyszedł czas na karty pracy, gdzie zadaniem dzieci było pokolorowanie kropek według schematu. Na zakończenie dnia każdy z przedszkolaków wykonał muchomora, którego zabrał do domu.
Przedszkolaczki z grupy OP 2 Dzień Kropki świętowały w piątek 13 września.
Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu "The Dot", opowiadającego historię Vashti, dziewczynki nie mającej wiary w swoje plastyczne możliwości.
Po omówieniu filmu przedszkolaczki otrzymały ramki z jedną małą kropeczką, od której zaczęły plastyczną przygodę z tworzeniem kropek każdego kształtu i rodzaju. Po skończonej pracy wykorzystaliśmy stymulujące wyobraźnię dzieci kropeczkowe karty ruchowe, zawierające 12 śmiesznych i kreatywnych zadań. Układaliśmy kropeczkowe puzzle oraz rozmawialiśmy o humorach kropeczek, które nas odwiedziły.
W ramach zajęć podsumowujących przygotowaliśmy dwa plakaty nawiązujące do Święta Kropki - święta, które co roku przypomina nam, że warto celebrować inność, kreatywność i rozwijanie ukrytego potencjału, nawet tam gdzie nikt się go nie spodziewa.
BYŁO KOLOROWO "KROPKOWO" I RADOŚNIE!
Dnia 13.09.2024 r. odbyły się zajęcia pedagogiczne w klasach V-VIII na temat "godności człowieka".
Dzieci definiowały godność poprzez takie pojęcia jak szacunek, poczucie własnej wartości, kultura, dobre traktowanie. Wyszukiwały definicje godności w słownikach, omawiały, od czego zależy, a od czego nie, oraz podawały przykłady jej niszczenia. Aktywnie uczestniczyli w dyskusji.
Zajęcia zakończyła rozsypanka wyrazowa podsumowująca temat.
Przedszkolaczki z oddziału OP 2 po raz kolejny aktywnie włączyły się do ogólnopolskiej kampanii Strażników Lasów: "PRZYTUL się do DRZEWA".
Poprzez ten gest chcieliśmy, wspólnie ze Strażnikami Lasów, zwrócić uwagę na znaczenie bezpiecznego poruszania się po lasach oraz ochrony naszych pięknych, polskich lasów przed pożarami.
Pokazaliśmy, że kochamy przyrodę i jesteśmy gotowi ją chronić!
12 września uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w programie „Akademia Młodego Obywatela”.
Program składa się z dwóch części. Pierwsza część, warsztatowa, prowadzona przez profesjonalnych trenerów, miała miejsce w naszej szkole, na drugą część młodzież wraz z opiekunami została zaproszona na 4-dniowy pobyt w Warszawie.
Celem Akademii jest pogłębianie wiedzy młodzieży z zakresu: nowoczesnego patriotyzmu, praw człowieka, kulturowego dziedzictwa Rzeczypospolitej i misji Jana Karskiego. Projekt został opracowany w duchu uniwersalnych wartości, reprezentowanych przez patrona Fundacji: odwagi, empatii, tolerancji i odpowiedzialności.
11 września 2024r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowego Czytania, tym razem dzieła Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I-VIII, którzy wysłuchali fragmentów utworu w interpretacji starszych kolegów .
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy za rok.